Zaredali su se neki mađarski recepti na blogu, totalno neplanirano. Tako je to u životu, uglavnom najbolje stvari budu neplanirane. Kad malo bolje razmislim, iako imam hrpetine to-do lista i doslovno svaku subotu ujutro uz kavu napravim listu svega što trebam odradit (čitaj: počistit) taj dan Oduvijek sam voljela sve dobro isplanirati, znati točne korake unaprijed, a isto tako uvijek imam razrađene sve negativne scenarije (iako za sebe mislim da sam optimist po prirodi). Ti svi negativni/crni scenariji služe meni da budem spremna na apsolutno sve.
No, kao što sam rekla na početku većinu stvari ne možeš isplanirati. I koliko god se boriš protiv toga ponekad stvari treba jednostavno prihvatiti i pustiti da idu svojim tokom. Dosta bitnih stvari u životu nisam planirala, npr. nisam se planirala zaljubit u Najboljeg muža na svijetu. Ja sam bila jedna vrlo samostalna djevojka kojoj su dečki bili smetnja u ostvarivanju isplaniranih ciljeva. No, srećom bio je vrlo vrlo uporan (pa čak i pomalo dosadan ?) i ja sam na kraju pala na taj njegov neodoljiv šarm (i prekrasne plave okice) ?. Srećom ne čita moje postove pa mogu pisat kaj god želim. Isto tako nisam ni planirala dobiti tumor s 29 godina (ok, to nitko ne planira, ali kužite poantu) pa sam se ipak našla u toj situaciji. Nisam planirala niti radit u kompaniji gdje sam sad, samo sam otišla na kavu da čujem kako se tu snašla moja bivša kolegica. I tako nakon svih tih neplaniranih stvari ja sam u braku s nekad upornim dečkom, a sada Najboljim mužem na svijetu, zahvaljujući tumoru pišem ovaj blog ( srećom zdrava sam i dalje) te radim u kompaniji gdje imam puno divnih ljudi oko sebe i na kraju sam dana vrlo zadovoljna.
Poanta priče je da ne planirate, pustite stvari da idu svojim tokom. Nemojte radit stotine lista zadataka, ponekad samo dignite noge na kauč, uživajte u kavici i dobroj knjizi. Budite spontani, odložite obveze za kasnije i prošećite s prijateljicom koju niste vidjele mjesecima. Iznenadite brata/sestru i odite na kolače. Pozovite prijatelje i uživajte u društvenim igrama. Nemojte se borit protiv stvari koje su vam suđene, dapače, ponekad malo pomognite da se dese, opustite se, uživajte i dozvolite si da nemate baš nikakav plan za sutra. Ok, možda ovaj da skuhate ovu prefinu juhu od gljiva…
Taman za ove tmurne jesenske dane da vas ugrije i podsjeti koliko su jesenski plodovi divni i zdravi. Dobar tek dragi moji…
Mađarska juha od gljiva
Sastojci
- 3 žlice maslaca
- 1 crveni luk
- 500 grama gljiva (šampinjoni, bukovače, lisičarke, portabela)
- 2 češnja češnjaka
- 1 žličica slatke crvene paprike
- 1 žličica dimljene paprike
- par graničica majčine dušice ((ili žličica sušene majčine dušice))
- sol, papar po ukusu ((dodajte malo manje soli na početku jer kasnije stavljamo i soja sos))
- 4 žlice brašna
- 1000 ml povrtnog/pilećeg temeljca (ako nemate stavíte vodu)
- 500 ml mlijeka
- 3 žlice soja sosa
- 1 dcl vina
- par žlica kiselog vrhnja
- par stabljika peršin
- par šnita tostiranog kruha
Priprema
-
Narežite luk i gljive, češnjak usitnite.
-
Na malo maslaca prodinstajte luk, dodajte gljive, češnjak i dinstajte 15ak minuta.
-
Dodajte začine, sol, papar i crvenu papriku (statku i dimljenu), te majčinu dušicu. Nakon što ste gljive prodinstali i kad je isparila tekućina maknite sve privremeno iz posude. Taj korak nije nužan, ali na taj način osiguram da nemamo grudica u juhi.
-
U tu istu posudu ubacite još malo maslaca, dodajte brašno i kratko popržite. Lagano dodavajte temeljac i miješajte pjenjačom kako bi razbili sve eventualne grudice od brašna. Kad ste dodali sav temeljac a vidite još grudica brašna, koje ne možete razbiti u ovom koraku, tu tekućinu možete procijediti kroz cjedilo i tako se riješiti neželjenih grudica.
-
Dodajte mlijeko, soja sos i prodinstane gljive te kuhajte 20ak minuta. Po potrebi možete još dodavati temeljca/vode ako vam je juha pregusta ili kuhati da se tekućina reducira ako želite dobiti gušću juhu.
-
Pred kraj kuhanja dodajte malo vina, pustite da ispari alkohol i možete završavati s kuhanjem. Ja više volim krem juhe pa sam dio gljiva izvadila, a ostatak gljiva izblendala u juhi. Tako sam dobila gušću juhu u kojoj se našlo i cijelih komadića gljiva.
-
Juhu poslužite uz malo svježe sjeckanog peršina, žlicu kiselog vrhnja i malo tostiranog kruha.