Hamburgeri sa BBQ umakom u domaćem pecivu
Volite meso? Onda sigurno volite pojesti i slasan hamburger! Najbolji muž na svijetu ih obožava, ali hrpu puta bi se razočarao kad bi se negdje izveli na hamburgere i onda posluženo nije ni približno onom čemu se nadao. A da ne govorim o cijenama, prvo hamburger platiš 50ak kuna, dodaj tome neki prilog za 20 kn (npr. porcija prženih krumpirića – o tome imam posebno mišljenje i ne naručujem ih iz principa jer moj mozak radi na način da odmah preračuna da je to 5kg krumpira i da im te pare nedam!), ubaci tu cugu ili dvije i eto tebe na 200ak kuna. Nakon toga dođemo doma i onda on tek otvara frižider…
Tu nastupam ja – “najbolja žena na svijetu”. Nikako da me Najbolji muž na svijetu počne tako zvati a zbog ovakvih kulinarskih pustolovina mislim da zaslužujem da mi se barem jedan dan tako obraća. No, poznavajući njega prije ću dobiti nadimak najgora žena na svijetu, ali ok…vratimo se mi na hamburgere. Uglavnom, nakon frustrirajućih i skupih posjeta restoranima u potrazi za jednim običnim slasnim hamburgerom prošlo sam ljeto eto tek tako napravila doma sve sama. Ispekla sam fina mekana peciva sa maslacom, pripremila burgere (napokon sam došla na svoje jer sam ih mogla začiniti po svojem ukusu) i smiksala BBQ umak. U hambugere sam ubacila hrpu povrća pa su bili lijepi šareni i iskreno nisam se mogla načuditi oduševljenju koje sam izazvala. Od onda hamburgere radimo (pardon, radiM) isključivo doma. Ne radim ih previše često – čisto da imam obrok koji će poslužiti kao ucjena ili isprika kad zatreba (brzo -> bookmarkirajte ovaj post, ovo će odljutiti i najveće ljutilice i usput će vam dotične ljutilice oprat suđe).
Možete ih pripremiti ako vam dolaze gosti, ali upozoravam vas da ih ne radite ako vam dolaze neke fine guze koje ne žele uprljati svoje prste. Ove hamburgere mogu konzumirati samo istinski gurmani i oni koji neće dramiti kako će nakon ovih hambugera tjedan dana jesti samo salatu. Ne trebaju vam takvi mrzitelji kalorija jer pokvare atmosferu. No dosta mojeg piskaranja, evo vam recepti za svaku stavku pojedinačno…
Domaća slatka hambi peciva:
- 1 vrećica instant kvasca
- 1 žličica meda (nemojte se bojati ovog, super je)
- 1 žlica šećera
- 1 žlica soli
- 1 jaje
- 50 grama otopljenog maslaca (moja preporuka je da ovdje koristite maslac a ne margarin jer će biti razlika u okusu)
- 250 ml mlijeka
- cca. 450 grama glatkog brašna
Za premazivanje i posip:
- 100 grama otopljenog maslaca
- pola žličice meda
- mak/ sezam/ kim
Pomiješajte kvasac, 50 ml mlakog mlijeka, malo brašna i šećer. Ostavite 20ak minuta da se smjesa digne. Zatim dodajte sve ostale sastojke i umijesite glatko tijesto (ono bi trebalo biti mekano) i pustite da se diže sat vremena. Kako većinu tijesta radim odokativnom metodom, ako vam je pretvrdo dodajte malo tekućine (u ovom slučaju bih ja čak dodala još malo otopljenog maslaca), a ako vam je premekano dodajte malo brašna. Iako je moja politika da mekano tijesto uvijek rezultira super pecivima iako se moram malo boriti sa njime kod pripreme.
Zatim radite mala peciva tako da napravite malu lopticu veličine šake. Peciva bi trebala biti glatka, a da biste to postigli trik je u tome da komad tijesta prvo malo razvučete rukom i vrhove tijesta spajate u lopticu. Tu gdje se tijesto spaja je donji dio peciva. Prije pečenja premažite smjesom otopljenog maslaca i meda te posipajte sezamom/makom/kimom. Pecite 20ak minuta na 180 stupnjeva. Meni je ispalo 7 peciva pa poduplajte smjesu ako imate veći broj gladnih usta.
Burgeri:
- 0,5 kg miješanog mljevenog mesa (ja uzimam kod provjerenog mesara a to je jako bitna stavka!, omjer 70% svinjetina, 30% govedina)
- 1 luk
- 2 češnja češnjaka
- 1,5 žličice soli
- 1 žličica vegete
- papar po ukusu
- 1 žličica češnjaka u prahu
- 1 žličica dimljene mljevene paprike
- pola žličice kajenskog papra (ili po ukusu)
- 2 žličice worchester umaka
- 1 jaje
- malo origana
- malo mažurana
- krušne mrvice po potrebi
I još par šnitica sira (cheddar, gauda ili bilo koji volite)
Luk sitno nasjeckajte i lagano popržite u tavici, kad postane staklast dodajte nasjeckani češnjak i maknite sa vatre čim zamiriši. Prodinstani luk i češnjak kad se ohlade dodajte u meso, zajedno sa svim ostalim sastojcima te sve dobro promiješajte (ja mijesim meso par minuta kako bi se svi začini ravnomjerno rasporedili). Krušne mrvice dodajte po potrebi – ako vam se burgeri raspadaju, odnosno nikako ne možete napraviti pljeskavicu dodajte malo mrvica da se sve skupa bolje poveže.
Najbolji način da isprobate jesu li vam burgeri dovoljno začinjeni je da uzmete malo mesa i ispečete te provjerite nedostaje li vam kojeg začina. Od navedenih začina koje sam ja koristila bilo što (osim soli) možete slobodno izbaciti, a jednako tako možete dodati nešto svoje (npr. soja sos, senf, chilli, bosiljak…). Radite ih sa onim začinima koje vi osobno najviše volite. Burgere pecite u tavici na umjerenoj vatri, kad se ispeku na jednoj strani okrenite ih na drugu i tik prije nego što su gotovi stavite šniticu sira (ako volite jači okus sira koristite cheddar, a ako ne poslužiti će gauda ili neki drugi blažeg okusa) kako bi se sir lijepo otopio.
Ako vam ispadne više bugera nego vam treba, slobodno ih zamrznite, odlično posluže kad ste u gužvi.
BBQ umak:
- 1 luk
- 0,25 dcl jabučnog octa
- 1 dcl ketchupa
- 2 žličice worchester umaka
- 3 dcl soka od jabuke
- malo soli
- kajenski papar
- 1 žličica senfa
- pola žličice tabasca
- 1 žličica dimljene paprike
- 1 žličica češnjaka u prahu
Prodinstajte luk te dodajte sve ostale sastojke. Kuhajte na laganoj vatri 20ak minuta, sve dok se umak ne reducira i postane gusti (kao ketchup). Izmiksajte umak štapnim mikserom ili u blenderu kako bi usitnili luk i kako bi dobili jednolični umak. Umak možete pred kraj kuhanja dodatno začiniti po želji (ako vam nedostaje kiseline dodajte još malo octa, ako vam nije dovoljno pikantan dodajte chilli ili kajenski papar i sl.). Bitno je da tijekom pripreme isprobavate, jer jedino tako možete napraviti umak koji će biti baš po vašem guštu.
Ako niste fan BBQ umaka ili vam ga se neda pripremati, uvijek možete ići na sigurno, odnosno pomiješati majonezu, ketchup i senf.
Nakon što ste pripremili sve komponente, hambugere slažite prema vašoj želji, ja obično radim ovim redoslijedom: – pecivo – list zelene salate – buger – kiseli krastavci/ paradajz/ bilo što treće – BBQ umak – pecivo
Uz hamburgere sam pripremila i hrskave onion ringse, evo recept i za one koji se ne boje luka.
Onion rings
- 2 glavice luka
- malo oštrog brašna
- malo mlijeka
- 1 jaje
- malo soli
- krušne mrvice
- pola žličice dimljene paprike
Luk narežite na kolutove i svaki kolut pažljivo odvojite jedan od drugog i malo posolite. Umutite jedno jaje, dodajte prstohvat soli, malo mlijeka (oko 0,5 dcl), malo brašna i malo dimljene paprike. Smjesa vam treba biti gusta kao smjesa za palačinke. Kolutove luka prvo uvaljajte u brašno (ne brinite ako vam se brašno baš i ne lovi za luk, nije se ni meni pa je na kraju super ispalo), zatim umočite u smjesu jaja, mlijeka i brašna, te na kraju uvaljajte u krušne mrvice. Pržite par minuta na vrućem ulju dok ne dobije lijepu zlatnu boju.
3 Comments
Jasmina
21/01/2019 at 09:51
Ajme, neće te zvati najbolja žena na svijetu! Pa da meni tako kuhaš, ja bih te zvala najbolja žena u cijelom SVEMIRU 😀
šteta što sam već udana haha 😀 Prefino burgeri izgledaju, no malo me strah peciva i svega, pa ćemo to ostaviti za neki drugi put 🙂
Jasmina
15/02/2020 at 18:48
“samo” godinu dana kasnije, probala sam recept i mogu reci da nisam pozalila! Prefino je bilo, recept nije tezak za slijediti – ljudi su bili odusevljeni! Hvala puno na receptu! 😘
Kristina
29/02/2020 at 12:18
Hvala Jasmina!!! :* Doslovno rasturaš u zadnje vrijeme, mislim da je i tvoj muž jako sretan. 😀