Predugo nisam objavljivala recepte, vrijeme je da to promijenimo. Kako stižu tmurniji dani sunce me neće moći mamiti da odem van i ostavim se pisanja. Osim što nisam već skoro pola godine ništa objavila, bila sam nešto i slabije aktivna u kuhinji, posebice što se novih recepata tiče. Uglavnom smo radili brzinske ručkove i večere, dosta toga se radilo ovako na brzinu iz glave i rijetko kad sam imala prilike zapisat neki novi recept. U glavi mi je kaos, sto ideja, realizacija nula, a i fokus mi je sve po svuda. Moje omiljene slastice ostale su čekajući tamo negdje u kutku moje mašte, a za dizana tijesta je jednostavno bilo prevruće. No, dragi čitatelji, tom crnom vremenu bez kolača i kruha je došao kraj, opet se debljamo, opet fino papamo i puno se družimo.
Krećemo s nečim što obično jako volite, fina dizana tijesta, ovaj put u obliku mliječnih kiflica. Najčešće ih radim za ona famozna nedjeljna popodneva kada samo trebaš nešto takvo da bi utješio bol ponedjeljka koji te čeka sljedeći dan. Divna su nedjeljna utjeha, a jako lijepo dođu i ponedjeljkom ujutro kada izbjegavaš onu svoju zdravu zobenu kašu jer jednostavno trebaš nešto da te digne kako spada.
Kiflice su full jednostavne za napravit, ne trebaju vam ni posebni sastojci, a jedina molba koju imam je da koristite maslac umjesto margarina. Kad smo dogovorili sve potrebne preduvjete sučemo rukave i krećemo u najdražu nam avanturu.
Mliječne kiflice
Dizano tijesto
- 1 svježi kvasac
- 270 ml mlijeka
- 60 grama šećera
- 500 grama glatkog brašna
- 1 jaje
- 60 grama maslaca (sobne temperature)
- 10 grama soli
Nadjev
- 3 žlice nutella/lino lada
- 3 žlice pekmez (jagoda, marelica, šljiva)
Za premazivanje
- 1 žumanjak
- 2-3 žlice mlijeka
Dizano tijesto
-
Mlijeko lagano zagrijete da bude mlako (nikako vruće pa pripazite na ovaj korak). Vagnite sve ostale sastojke.
-
Odvojite polovicu mlijeka, rastopite kvasac u njemu i zatim dodajte šećer i par žlica brašna od ukupne količine. Pomiješajte i ostavite 20ak minuta da se kvasac aktivira. Ja to radim u prozirnoj posudi s poklopcem gdje mogu lijepo pratiti status smjese.
-
Nakon što se kvasac aktivirao u veću zdjelu ubacite sve sastojke i umijesite glatko tijesto.
-
Tijesto prekrijte krpom i ostavite da se diže na sobnoj temperaturi sat vremena.
Valjanje kiflica
-
Nakon što se tijesto dignulo premijesite ga i istresite na radnu površinu koju ste prethodno nabrašnili. Razvaljajte ga u krug koji slobodno može biti i tanje razvaljan (vaše će kiflice izgledati bolje).
-
Krug razrežite na manje trokutiće – ja to radim tako da prvo prerež krug na pola, pa svaku polovicu na još pola i tako još par puta (obično mi ispadne oko 20 kiflica).
-
Na svaki trokutić tijesta stavite željeni nadjev. Moje kombinacije su pekmez i lino lada, tako da se za svakog nađe ponešto.
-
Trokutić zarolajte – kad počnete rolati na početku možete lagano stisnuti rubove kako bi bili sigurni da vam nadjev neće iscuriti (meni se to redovito dešava). Kiflice prebacite u lim za pečenje i ostavite par centimetara razmaka između svake.
-
Žumanjak razmutite s malo mlijeka. Premažite svaku kiflicu.
-
Kiflice stavljamo peći u zagrijanu pećnicu na 180 stupnjeva 20ak minuta. Glavna nit vodilja kod pećenja nam je boja kiflica – kad vidite da su dobile lijepu zlatnu boju vrlo vjerojatno su pečene. Samo provjerite i kako izgledaju ispod.
Dobar tek! 🙂