Slatki kruh sa malinama

Da, da, znam, zdebljali se budemo od toliko slatkog, a sad k tome još i ovaj kruh. Ali znam i ja vas drage moje čitateljice (i čitatelji! ima i vas hrabrih muškaraca koji ovaj blog posjećujete češće nego sportske novosti ?), vi jednostavno volite dizana tijesta kao što ih volim i ja. I znate kaj, zima je, treba nam nešto da nas grije, laganije stvari budu tam na proljeće, tak da keep reading. ?

Recept (točnije rezultat) koji vam donosim u ovom postu je meni toliko super da me uopće nije bilo briga za komentare ukućana. Inače, ukućane dijelimo na stalne i povremene; stalni je Najbolji muž na svijetu, a povremeni je buraz. Stalni ukućani ponekad znaju uputiti poneku kritiku, dok povremeni upućuju samo komplimente (vjerojatno se u strahu od protjerivanja ne usuđuju reći nešto drugo).

Ja sam ovaj kruh nemaštovito nazvala slatki kruh sa malinama, a radi se o slatkom dizanom tijestu koje se premazuje sa omiljenim džemom (u mojem slučaju to su maline) i zatim reže na trakice, koje će nakon pečenja predstavljati gotove šnitice koje lako možete otrgnuti, te polaže u četvrtasti kalup. Osim problema sa maštovitošću kod smišljanja imena, problema sam imala i sa prijevodom jer je ovakav oblik kruha poznat pod nazivom pull apart bread. Ideja je da vi prstima možete uzeti komad kruha, a osim ovog oblika kojeg vam predstavljam danas, postoje i drugi oblici koje ću vam predstaviti nekom drugom prilikom.

U nastavku je recept, nadam se da ćete ga isprobati, vjerujte mi da stvarno vrijedi! I ne zaboravite dodati barem jedan prstohvat ljubavi #pinchofamour ❤. Dobar vam tek!  ?

Slatki kruh sa malinama

Dizano tijesto

  • 300 ml mlijeka
  • 90 grama maslaca
  • 475 grama brašna (za dizana tijesta)
  • 1 svježi kvasac
  • 80 grama šećera
  • 1 jaje
  • 7 grama soli

Džem od malina

  • 200 grama smrznutih malina
  • 2 žlice šećera
  1. Dizano tijesto

  2. U 100 ml toplog mlijeka stavite kvasac, žlicu šećera te 4 žlice brašna od predviđene količine. Ostavite 15ak minuta u pokrivenoj posudi kako bi se kvasac aktivirao. Pomiješajte sa ostalim sastojcima i umijesite glatko tijesto. Ako vam se tijesto čini premekano i jako vam se lijepi za ruke, možete dodati još brašna. Kao što sam već u više navrata spomenula ja preferiram mokrija tijesta jer mislim da su mekša kad se ispeku. No tijekom pripreme vas mogu malo naživcirati jer se teže barata s njima.

    Dok se tijesto diže (ostavite ga sat vremena), pripremite džem od malina. 

Džem od malina

  1. Na laganu vatru stavite kuhati maline i šećer (za dodatnu aromu po želji dodajte vanilin šećer i rum). Kuhajte 20ak minuta dok vam se maline ne raspadnu i dok ne postanu kao džem (znači mogli bi to namazati i na kruh). Ako vam fali šećera slobodno dodajte, ja ne volim da su maline previše slatke, a i odgovara mi njihova kiselkastost koja ovdje dolazi do izražaja.

    Džem malo prohladite kako nebi još tako vrući premazivali po tijestu. 

Slaganje

  1. Tijesto razvaljajte (ne treba biti pretanko) u pravokutnik (cca. 35cm x 30cm – ne morate mjeriti, ali ako baš niste sigurni kako treba biti ovako sam ja). Ja sam tijesto valjala na papiru za pečenje da mi bude lakše. Možete i na običnoj podlozi, no kako god neka vam bude dobro pobrašnjeno. 

    Mali savjet: Prije nego tijesto prerežete provjerite da vam se nije zalijepilo za podlogu. Ako je oslobodite ga rukom i još malo pobrašnite podlogu. 

  2. Tijesto zatim prerežite na pet traka. Na svaku traku ravnomjerno nanesite džem. 

    Ako vam se neda raditi ovakav džem, slobodno iskoristite bilo kakav već gotov džem/pekmez. 

  3. Trake složite jednu na drugu. Budite pažljivi jer je tijesto dosta mekano, a uz ovaj džem dodatno su osjetljive. 

  4. Ovako posložene trake prerežite/podijelite na 5 jednakih dijelova. Pripremite četvrtasti kalup u koji stavite papir za pečenje kako biste kruh jednostavno izvadili iz kalupa. 

  5. Sad imate 5 hrpica tijesta, svaku sa 5 listića (budućnih šnitica) tijesta. Uzmite jednu hrpicu tijesta i stavite na drugu te ih zajedno pažljivo prebacite u kalup, tako da tu hrpicu zarotirate za 90 stupnjeva. Listići (buduće šnitice) tijesta trebaju stajati okomito. Ponovite postupak sa ostatkom.

    Ako vam je lakše prebacujte hrpice tijesta jednu po jednu u kalup. Ako vam se i sve čini neurodno, ne brinite, kad se ispeče izgledati će bolje.  

  6. Pecite cca. 25 minuta na 180 stupnjeva. Provjerite je li tijesto pečeno tako da piknete čačkalicom i ako je čista (nema sirovog tijesta na njoj) onda je kruh gotov. 

    Ako kruh brzo dobije boju, stavite foliju preko njega kako nebi previše potamnio. 

Comments are closed.