Nougat Mađarica
Pročitao sam negdje da bi bili čitani pišite o velikim ljubavima ili velikim užasima. Znači ovo je veoma lako. Napraviš nešto slatko nekome tko ti nešto znači, k tome napraviš i užas u kuhinji po pitanju posuđa i u startu zadovoljiš oba uvjeta. Zbog toga imam i realne šanse da ovo netko pročita.
Nadalje, pazite što obećajte. Osim ako niste Nostradamus ili bivša predsjednica R.H. pa da imate moć predviđanja rada od kuće par mjeseci unaprijed nego li se desi COVID-19 ili ti ga Corona (Fun fact: Corona u latinskom jeziku označava krunu, a koronavirus je taj naziv dobio jer pod mikroskopom virus ima šiljastu strukturu nalik kruni; slična stvar je i s pivom Corona koja dugi niz godina na svojoj boci nosi upravo krunu). Naravno da sam prebrzo skrenuo s teme jer bi ja možda radije pisao blog na neku drugu temu poput pravljenja domaćeg piva ili politike, ali obećanja su tu da se ispune (naravno ako imate iskaznicu neke političke opcije ovo se ne odnosi na Vas).
Nisam više siguran kako je došlo do obećanja da ću napraviti kolač i još k tome Mađaricu, ali vjerojatno sam u tom trenutku bio veoma siguran u sebe ili podosta glup. Kako bilo, došlo mi je na isto. Zbog gore navedenog virusa proglašena je sveopća karantena te se je meni desio “višak vremena”, pa sam rekao (“Šećer u venu i ajmooo”) skinuti sva ta zanovijetanja cure (u nastavku Tina) i sestre poput:“A di je već ta tvoja Mađarica” kod rezanja bilo kakvih kolača koji imaju više od 1 i pol kore. Po broju kolača na ovom blogu možete zaključiti da je to pozamašan broj, naravno sve to puta dva. Savjet: Kad nešto ne znate pitajte pametnijeg od sebe ili googlajte. Ja sam naravno napravio oboje. Nakon par klikova došao sam do nekog recepta (za koji naravno nisam imao pola toga, tako da je recept na kraju prerađen), ali rekao sam to je to, radim Nougat Mađaricu (ako i zeznem nešto Nougat Mađarica se ne radi tako često, pa ne bude nekih kriterija za usporedbu).
Odlazak po namirnice pod maskama nije baš zanimljiv ako po cijelom dućanu tražiš nougat puding i samo Linoladu gold (jer ono baš ti treba) dok se drugi bore za zadnje paketiće kvasca. Kvasac me ne brine nimalo (zapravo sestra i ja smo shvatili da oboje proučavamo kvasce; nekako slučajno smo se dotakli te teme, ona kvasce za dizana tijesta, a ja pivske kvasce, što je zapravo generalno ista stvar, kvasac). No dobro, kako u Mađaricu ne ide kvasac (koliko ja znam) nabavio sam sve i krenuo u proces. Znači doslovno pratite samo recept. Do kora! E tad ono pravilo od gore vrijedi samo djelomično. Pitaj pametnije od sebe da, ali googlaj ne. Dva puta ne. Iskreno preko YouTube-a možeš naučiti kako napraviti web stranicu, raketu, popraviti vodokotlić, ali rastegnuti kore za Mađaricu…, e pa sretno Vam s time. Tu su mi naravno pomogli Tinini savjeti jer kako mi je na početku krenulo sad bi vjerojatno stajao negdje u redu za brašno kojeg bi kore jako brzo “pojele”. Nakon uspješno razvaljane prve kore, obećanje je bilo ispunjeno, a dalje je sve “Drž se recepta kao pijan plota”. Vaš plot je ispod.
Ovim putem zahtijevam i službeni demant objave “Burazov prvi kolač” i sličnih pisanih izjava na Instagram profilu i Facebook stranicama PinchOfAmour dana 14. ožujka. 2020. Sve takve izjave su krajnje netočne i neistine. Ovo je moj drugi kolač. Prvi su bili trokuti i također su bili ODLIČNI.
Za rezanje i slikanje kolača potpisujem žensku stranu ove priče.
S poštovanjem,
Martin
Nougat Mađarica
Sastojci
Kore
- 500 g brašna (pola meko, pola oštro)
- 1/2 paketića praška za pecivo
- 150 g šećera u prahu
- 150 g margarina sobne temperature
- 150 g kiselog vrhnja
- 2 žice ruma
- 1 bjelanjak
- malo soli
Krema
- 600 ml vrhnja za kuhanje 15% m.m.
- 600 ml mlijeka
- 150 g šećera
- 150 g bijele čokolade
- 150 ml ruma
- 150 g Linolade Gold
- 200 g margarina
- 2 kom Nougat pudinga
- 2 žlice oštrog brašna
Glazura
- 200 g bijele čokolade
- 3 žlice ulja
- 3 žlice mlijeka
Upute
Kore
- Izmiksajte margarin sobne temperature s bjelanjkom i malo soli. Kad dobijete pjenicu miksajte i polako dodajte šećer. Nakon toga dodajte kiselo vrhnje i rum, dobro izmiksajte pa umiješajte brašno i prašak. Tijesto možete valjati odmah.
- Tijesto podijelite na šest jednakih dijelova. Rukom oblikujte mali pravokutnik te izvaljajte na tanko na dobro pobrašnjenoj podlozi. Nakon valjanja tijesto prebacite na lim za pečenje i stavite ga u vruću pećnicu (180*C). Dok kora poprimi laganu žutu boju po rubovima, kora je gotova. To je okvirno oko 5-6 minuta.
Krema
- Zakuhajte vrhnje za kuhanje, rum i polovicu mlijeka i u tome otopite bijelu čokoladu i Linoladu Gold. U ostatku razmutite puding, oštro brašno i šećer. Zakuhate čvrstu kremu. Dok je vruća dodajte margarin te ga umiješajte.
- Krema se maže dok je vruća, te ju podjednako namažite na svaku koru (ukupno pet slojeva kreme).
- Namazane kore ostavite da odstoje nekoliko sati dok se krema ne ohladi i kore omekšaju.
Glazura
- Sve sastojke za glazuru otopite na pari i odmah prelijte preko kolača. Kad se glazura stegne kolač je spreman za rezanje.